Κυριακή 14 Ιουλίου 2019

ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ ΚΟΛΎΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΓΚΟΥΑΝΖΟΥ Ν.ΚΟΡΕΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ

Στους αγώνες κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που ξεκίνησαν χθες με τα 5000μ Ανδρών και τα 10000μ γυναικών που διεξήχθη σήμερα και συμμετείχε από ελληνικής πλευράς η Κέλλυ Αραουζου.
Στα 10000μ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να μείνει κοντά στις πρώτες θέσεις και τερματησε τελικά 37η. Ο συναγωνισμός ήταν πολύ σκληρός καθώς η διαφορά του χρόνου της πρώτης αθλήτριας και της 16ης ήταν 10" περίπου και η τρίτη αθλήτρια που που πήρε μετάλλιο και η δέκατη είχαν 1" διαφορά, δηλαδή έπεσε πολύ ξύλο σύμφωνα με την αργκω του open water.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
5000μ Ανδρών(60 τερματησαντες)
1.RASOVSZKY K. HUN 53.22.1
2.FONTAINE L.    FRA. 53.32.2
3.HEDLIN ER.      CAN. 53.32.4

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 5χλμ αναδείχθηκε ο γνωστός Ούγγρος πρωταθλητής Ρασοβζσκι Κριστόφ όπου νίκησε τον αγώνα άνετα αφού άφησε τον δεύτερο αθλητή 10" πίσω!